Lijep pozdrav. Koja je razlika između hidrolize i hidroniranja i što je to elektronska gustoća?

Ime i prezime: Martina Drnić maxa.zg@gmail.com

Hidroliza je bilo kakav raspad u kojemu je voda reaktant ili katalizator. Hidroniranje je prijenos hidrona (najčešće protona) na neku molekulu. Vrlo često hidroniranje bude prvim korakom hidrolize. Primjerice, u kiselinski kataliziranoj hidrolizi esterâ prvo će se hidronirati karbonilni kisikov atom, nakon čega slijedi adicija vode na karbonilni ugljikov atom itd.

Elektronska gustoća je gustoća elektronâ u nekom prostoru, izražena u broju elektronâ po jedinici prostora (obično broj elektronâ po kubičnom ångströmu). Koristi se jer su elektroni oko atomâ neuhvatljivi kao čestice pa se mjeriti može samo njihova prosječna gustoća.