Kako nastaje cement?Trebaju mi reakcije,kem. jednadžbe.I kako se spriječava onečišćenje okoliša u cementarama. Molim vas da odgovorite što prije. Hvala

Ime i prezime: Valentina Štefanić valentinas@net.hr

Cementa ima mnogo vrsta, građevinskih i drugih, a najviše je korišten Portland cement. Glavne sirovine za proizvodnju portland cementa su glina i vapnenac. Ponekad se dodaju još neke tvari kako bi nastao cement posebnih svojstava ili niže cijene, ali i kvalitete. Isprva (početak 19. stoljeća) se portland cement dobivao grijanjem krede, škriljevca, gline i vapnenca. Sirovine se drobe, melju i miješaju, a zatim odlaze u dugu cilindričku rotacijsku peć gdje se postepeno zagrijavaju do oko 1500 °C. U hladnijim dijelovima peći (900 °C) vapnenac se raspada, nastaje kalcijev oksid. Na višim temperaturama taj oksid reagira sa silikatima i nastaju silikati, aluminati i feriti, uglavnom Ca2SiO4, Ca3SiO5, Ca3Al2O6 i Ca2AlFeO5. Ovdje nisu važne samo kemijske formule, već i strukture produkata. Silikati imaju mnogo polimorfa, ali samo neki imaju tražena svojstva. Sastav gotovog cementa ovisit će o izboru sirovina i cijelom tehnološkom procesu proizvodnje. Na kraju se cementu dodaje nešto gipsa kojim se kontrolira vrijeme očvršćivanja betona.
Kad se cementni prah pomiješa s vodom prvo nastupa djelomično otapanje, a zatim nastaju nove čvrste faze u sustavu, hidratizirani kalcijevi silikati i alumoslilikati (nešto poput Ca3(SiO3OH)2·2H2O). O reakcijama u rotacijskoj peći i prilikom očvršćivanja betona zna se vrlo malo. Sustavi su veoma komplicirani, a čak je i sastav gotovog betona teško odrediti.

Pogledaj i ovo: http://www.autoteka.com/eskola/kem/odgovori/odgovor.php3?sif=964

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr