Na što disociraju Hidroksidi u vodi?......UČITELJICA mi je rekla Hidroksilni ion i još nešto.... Kako određujemo empirisku formulu???Molim recite mi osnovnu formulu kako se računa,i kako......Hvala!!!!

Ime i prezime: Antonio Brkinjač best.friend12347@hotmail.com

Hidroksidi koji su topljivi u vodi, poput natrijevog, kalijevog ili kalcijevog, disocirat će na metalne katione i hidroksidne anione. Tipičan primjer je otapanje natrijevog hidroksida:

NaOH(s) → Na+(aq) + OH(aq)

"Hidroksilno" je pak nešto drugo, iako su opet kisik i vodik u pitanju. Po elementarnom sastavu hidroksilne skupine jednake su hidroksidnim anionima, ali za razliku od njih one nisu ioni, nego dijelovi molekula, karakteristični za alkohole. Primjerice, hidroksilna skupina u etanolu, djelatnoj tvari svih alkoholnih pića, je −OH, dok je cijela molekula etanola CH3CH2OH.

Eksperimentalno se empirijske formule utvrđuju elementarnom analizom. To znači da prvo treba kvalitativno odrediti sastav kemijskog spoja (odnosno naći od kojih je sve elemenata građen), a zatim pomoću raznih kemijskih postupaka utvrditi koliko kojeg elementa ima. Što se formula tiče, nije mi poznata neka opća, osim ako ti netko već nije rekao masene udjele. Njih možeš brzo pretvoriti u brojevne tako da ih podijeliš relativnim atomskim masama tih elemenata:

N(A) : N(B) : N(C) : ... = w(A)/Ar(A) : w(B)/Ar(B) : w(C)/Ar(C) : ...