Možete li mi objasniti odgovor na ovo pitanje? Ubrzava li se ili usporava reakcija tijekom kemijske promjene?

Ime i prezime: Andrea Krolo andreakrolo017@hotmail.com

Brzina kemijske reakcije ovisi o tomu koliko ima reaktanata i kolika je konstanta brzine reakcije. Za jednostavnu reakciju prvog reda:

A → B

izraz za brzinu bit će:

v = kc(A)

Kako se s vremenom reaktant troši, očito će njegova koncentracija biti sve manja, što će se odraziti i na brzinu reakcije. Posve isto vrijedi i za reakcije drugog i viših redova.

Međutim, ako i produkti utječu na reakciju, stvari mogu biti kompliciranije. Kod produkata koji kataliziraju vlastiti nastanak, brzina reakcije jedno vrijeme eksponencijalno raste, da bi potom pala, kad već jako ponestane reaktanata. Ako pak imamo sustave u kojima se zbivaju oscilatorne reakcije, onda možemo imati svašta, često ne baš jednostavno za pratiti, a ni za shvatiti.