Zašto se ugljikovi atomi povezuju u oblik tetraedra?hvala

Ime i prezime: petar magdic petar.magdic@gmail.com

Ugljikovi atomi se ne povezuju u oblik tetraedra, to čine atomi bijelog fosfora. Ono što rade ugljikovi atomi, kad budu tetravalentni, je usmjeravanje četiriju kovalentnih veza približno u vrhove tetraedra. Tako se u vrhovima tetraedra nađu neki drugi atomi, ne nužno ugljikovi.
Razlog zašto je tomu tako jest odbijanje elektronâ. Iako je ukupan naboj zahvaljujući atomskim jezgrama neutralan, elektroni su ipak bliže jedni drugima, negoli jezgrama, pa svejedno pokušavaju biti što je moguće dalje jedni od drugih. Kako ugljikov atom u valentnoj ljusci ima samo četiri elektrona, koji stvaranjem kovalentnih veza daju četiri vezna elektronska para, očito će oni biti jedini zaslužni za odbijanje, i to svi otprilike jednako. I sad ostaje samo pitanje kako ih rasporediti u prostoru da budu što dalje jedni od drugih. Tetraedar je odgovor koji si dobio u školi, ali ništa te ne priječi da pokušaš i s drugim opcijama i usporediš ih. Možeš uzeti komadić plastelina i četiri čačkalice pa gledati kakvi će biti kutovi među njima ako ih posložiš u različite oblike. Možeš i početi s jednom, dvije ili tri pa vidjeti kako njih rasporediti, a da opet budu što udaljenije. Ili pet ili šest, zašto ne. Uskoro ćeš naučiti da ima svakakvih molekula.