postovanje jedno pitanje ako imam glavnu sirovinu kvarc 99,86 kvaliteta sta bih trebao jos dodati da bih dobijo kristalno staklo i molim vas mozeteli mi pojasniti nacin proizvodnje unaprijed mnogo hvala

Ime i prezime: avdic fehim fehim_bizuterija@hotmail.com

 


Kristalnim staklom obično se naziva olovno staklo, koje uz silicijev i natrijev ili kalijev oksid (te eventualno još koji dodatak) sadrži i oko 25 % olovovog(II) oksida. Tipičan sastav, koji sam ovdje pronašao, iznosi 59 % silicijevog dioksida, 25 % olovovog(II) oksida, 12 % kalijevog oksida, 2 % natrijevog oksida, 1,5 % cinkovog oksida i 0,4% cinkovog oksida. Natrijev i kalijev oksid vjerojatno se dodaju kao karbonati, tako da bi za npr. kilogram stakla opisanog sastava umjesto 120 g kalijevog oksida trebalo 176 g kalijevog karbonata, dok bi umjesto 20 g natrijevog oksida trebalo 34 g natrijevog karbonata.
Što se priprave tiče, nemam tu nikakvog iskustva pa mogu tek iznijeti ono što proizlazi iz pukog logičkog promišljanja. Očito treba sve sastojke pomiješati i zajedno staliti, a vjerojatno je mudro za to ih prvo samljeti. Koji je redoslijed miješanja najpametniji, ne znam, ali svakako će talinu trebati obrađivati (lijevati ili puhati) pri temperaturi od oko 800 °C, tako da temperatura pri kojoj se vrši staljivanje ne može biti znatno niža (u oba slučaja plinski bi plamen trebao biti dostatan). Kakve se posude za to može koristiti, opet ne znam, ali željezne bi trebale bez problema izdržati temperaturu, kao i grafitne ili keramičke. Doduše, željezne bi posude mogle reagirati s olovom te izlučiti nešto željezovih(II) iona u staklo i tako ga obojati zelenkasto.
Za nekakve detaljnije upute nisam siguran gdje točno tražiti. Padaju mi na pamet staklarski obrti i Tehnička enciklopedija. Sâm ću tražiti dodatne informacije ako dobijem konkretnije pitanje (točan cilj, količina materijala itd., što bi mi moglo dati ideju gdje uopće tražiti). Naime, jedini staklar kojeg sam poznavao je, pored gluhoće i slabog vida, u međuvremenu obolio i od smrti, tako da ga više ne mogu pitati za savjet.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija