Imam više pitanja za domaću zadaću: a) kako razdvojiti sastojke smjese bakrene strugotine i joda? b) smjesu krede, željeza i šećera? c) krvne stanice od krvne plazme? d) benzina iz nafte? e) vodu iz vodene otopine modre galice? Hvala unaprijed. Poz.

Ime i prezime: lara levnaić lara.levnaic@net.hr

 


Pretpostavljam da se radi o kratkim odgovorima tipa: destilacija, magnet, sublimacija, filtracija, centrifugiranje itd. Ako je o tomu riječ, otvori udžbenik kemije i sigurno ćeš naći odgovore.

Što se logike pozadi tiče, tu već treba malo više teksta.

Dok je bakar tipičan metal, što će reći da ga treba zagrijati na preko 1000 °C da bi se rastalio, jod će već iznad 100 °C dosta intenzivno sublimirati. To znači da je njihovu smjesu dovoljno malo jače zagrijati pa da jedna komponenta ode.

U drugom slučaju opet imamo jedan metal, ovaj put specifičan po tomu da se lako magnetizira. Pored njega, imamo i jednu tvar koja je u vodi topljiva, dok se druga sastoji od gipsa ili vapnenca (ovisno o tomu radi li se o mineralu ili onomu što se rabi u školama), oba netopljiva u vodi. Kojim ćeš redom to troje razdvojiti, ovisi o tebi. Svi poredci idu, ali neki su jednostavniji.

Za krv je dobro znati da je u biti to plazma (žućkasta tekućina) u kojoj su raspršena krvna tjelešca. Dok je plazma manje-više vodena otopina koječega, krvna su tjelešca polukrute tvorbe koje se može odvojiti barem na dva načina. Jedan radi na račun toga što im je gustoća veća od gustoće vode, a drugi jer su mnogo veća od molekula vode.

I benzin i nafta su smjese, s tim da je benzin određen time koliki je raspon vrelištâ spojeva koji ga sačinjavaju. Kad spominjem vrelišta, to može asocirati samo na jednu metodu razdvajanja. U ovom kontekstu obično se nađe i riječ "frakcijska".

Zadnji slučaj identičan je prethodnom, što se tiče metode, samo što ne treba one riječi pod navodnicima.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija