Po čemu se promišljanja grčkih filozofa i Johna Daltona razlikuju od modernih spoznaja o građi atoma? Atom je neutralna čestica? Možete obrazložit? Atom kisika ima 8protona i 8 neutrona. Odredite protonski i masevni broj. Najvći dio atoma čini prazan prostor,objasnite?

Ime i prezime: Gabriela Jurinić stefyca331@gmail.com

Demokritovi i Leukipovi atomi bili su jednostavno najmanje čestice tvarî, sa svojstvima koja neposredno odgovaraju onim svojstvima koja doživljavamo kod tih tvari. Atomi zraka su trebali biti sitni, atomi vatre još sitniji, atomi kiseline oštri, atomi šećera slatki itd.
Daltonovi atomi su atomi kemijskih elemenata i mogu se kombinirati, dajući tako kemijske spojeve. No, i dalje su nedjeljivi i njihova je prednost pred kontinuiranom tvari bilo samo to što su objašnjavali pojavu stehiometrijskih spojeva, odnosno stalne omjere u kojima se elementi spajaju u tvari.
Moderni atomi su čestice koje imaju sitnu i tešku jezgru oko koje je ogroman, ali lagan elektronski oblak. Jezgra se sastoji od protonâ i neutronâ, pri čemu prvi određuju koliko će elektrona biti u elektronskom omotaču, dok drugi dođu kao nekovrsno ljepilo. Elektroni su pak zaslužni za kompletnu kemiju, što rade stvaranjem kemijskih veza i neveznih interakcija.
Nadam se da ćeš uočiti neke razlike među opisima.

Atom ne mora biti neutralan. Ako mu izbiješ ili dodaš elektron(e), postat će kation ili anion.
Često se ljudi ograniče na pojam atoma kao nužno neutralne čestice. Kod npr. plemenitih plinova atomi stvarno uglavnom jesu takvi, a i neutralnost je često najstabilnije stanje (više)atomskih sustava, ali to nije nužno. Primjerice, natrijev klorid (NaCl) građen je od nabijenih atoma: natrijevih kationa i kloridnih aniona.

Protonski broj je isto što i broj protonâ. Maseni broj je broj protonâ i neutronâ.

Da su atomi uglavnom ništa, kao i Svemir, opažena je činjenica. Hrabro je tražiti od osmoškolaca da se objasni priroda postojanja. Ja ne znam odgovor. Ako baš moraš dati nekakav odgovor, kaži da je jezgra mala, elektroni isto, a distanca među njima dosta velika.