Zanima me vaše mišljenje.Je li bolje upisati prehrambeno tehnološki fakultwt ili kemiju na pmf-u ? Koje su šanse za zaposlenjem i mjesta na kojoma mogu raditi s pojedinim fakultetom ? Koji još ima dobar fakultet na kojem ima dosta kemije i koje su tu mogućnosti za zaposlenjem ? Unaprijed hvala na odgovoru !

Ime i prezime: Maja Kajinic maja.kajinic@yahoo.com

Pored PBF-a i PMF-a, kemija je u osnovi nastave i na TTF-u (Tekstilno-tehnološki fakultet), FKIT-u (Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije) i FBF-u (Farmaceutsko-biotehnološki fakultet). Jasno, to pričam o Zagrebu. U drugim sveučilišnim gradovima imaš drugačiji izbor. Također, nisam spominjao visoke škole jer o njima ne znam puno, kao ni fakultete u kojima je kemija tek prisutna, poput Medicinskog ili Veterinarskog fakulteta.

Tvoj izbor prvenstveno ovisi o tvojim sklonostima, pod uvjetom da ti je cilj studirati i potom se zaposliti u struci, ali ne nužno u Hrvatskoj. Naime, trenutna situacija u državi je takva da ovo pišem iz inozemstva, kao što bi pisao i dobar dio moje generacije, kao i nekoliko njih prije i poslije (doduše, to što smo vani može se pripisati i našoj izbirljivosti: nismo htjeli raditi baš bilo gdje). Stanje se i dalje pogoršava, kako u znanosti, tako i u industriji, prvo zbog loše državne ekonomije i ekonomske politike, drugo i jer se industrija općenito seli u zemlje s jeftinijom radnom snagom. Hoće li se to kroz pet godina, koliko vjerojatno ostaješ u sigurnosti visokog obrazovanja, promijeniti, ne znam, ali ne valja unaprijed kukati.
Što se fakultetâ tiče, o kvaliteti ne mogu reći puno, jer sam bio samo na (zagrebačkom) PMF-u, dok o ostalima ne znam puno. Bilo bi dobro da ovaj odgovor dopuni osoba koja ima nešto bolje uvide u nastavu na tim fakultetima. Od interesâ, PMF je prvenstveno naklonjen znanosti, kao i FBF, dok su ostala tri fakulteta bliža industriji, kako im i imena kažu. To znači da na prva dva možeš očekivati zahtjevnije kolegije, bliže fundamentalnoj, nego primijenjenoj znanosti, kao i znanost kao ciljano zanimanje nakon fakulteta, dok je kod ostalih naglasak na primijenjenoj znanosti i tehnologiji. Koliko su točno kemičari danas traženi u industriji, ne znam, ali svako se malo u medijima pojave statistike o tomu kojih zanimanja najviše fali, a kojih je previše, pa možeš pogledati. Doduše, stanje danas ne mora odgovarati onomu kakvo će biti za pet godina, ali može dati nekakve smjernice.
Ukratko, ako te zanima istraživanje u kemiji i nemaš problema sa shvaćanjem prirodnih zakonitosti, drži se PMF-a ili FBF-a. Ako više voliš konkretne primjene kemije i nemaš namjeru većinu života mozgati zašto neki pokus nije uspio, tehnološki su fakulteti bolji izbor. U svim slučajevima postoji mogućnost da ćeš radno mjesto naći izvan Hrvatske.