Dobio sam projektni zadatak iz kemije i nigdje nemogu naći odgovor pa bih vas zamolio da mi odgovorite u što kraćem vremenu.Zašto se ceste nakon zime "RASCVJETAJU"? Unaprijed zahvaljujem.

Ime i prezime: mateo tanta mateotanta39@gmail.com

Nisam nikad čuo za rascvjetavanje cesti. Poznavajući vlastitu državu, rekao bih da to procvjetaju one biljke koje rastu u rupama na cesti. Pretpostavljam da se ipak radi o soli kojom se ceste posipaju kad bude leda ili snijega, a koja ne još nije otplavljena kišama.
Jesam li u pravu, možeš lako provjeriti. Treba ti komad asfalta (ili izoliran komad ceste) i nešto kuhinjske soli (ili, nađeš li, soli za posipanje cesta). Sol otopi u vodi, otopinom dobro zalij asfalt (ili ga drži nekoliko sati u otopini) i onda pusti da se osuši na suncu, Usporedi njegov izgled s onim na početku pokusa.