Pozdrav! Ako moze pomoc u vezi lekcije-soli Kako cu ja znati da li su soli topljive u vodi i da li mogu ragirati s vodom? Npr: NaOH + HCl ----> NaCl + H2O NaCl --H2O---> Na+ + Cl- Kod mene je rjesenje da nema reakcije,ali kako doci do toga? I kako cu znati da li je baza jaka ili slaba ,isto tako,kakoo cu znati da je kiselina jaka ili slaba? Hvala!

Ime i prezime: Ana Lukic teaanaa@net.hr

U oba slučaja podatke je najjednostavnije zapamtiti. Bolje rečeno, trebaš samo znati koje soli nisu topljive u vodi (možeš si sklopiti tablicu s anionima i kationima, a podatke skupiti npr. s Wikipedije), jer ih golema većina jest. Što se reakcija s vodom tiče, otapanje u njih ne spada, kao ni disocijacija, premda te promjene i dalje opisuješ kemijskim jednadžbama.
Jake i slabe kiseline i baze opet je najjednostavnije znati (pravila su najblaže rečeno komplicirana), premda se možeš držati toga da su anorganske kiseline uglavnom jake (izuzeci su npr. fluorovodična i sumporovodična kiselina), a baze jake ako pripadaju alkalijskim ili zemnoalkalijskim metalima, dok su one prijelaznih metala slabe. Organske kiseline i baze koje ćeš sresti u srednjoj školi sve su odreda slabe. Amonijak je također razmjerno slaba baza.