Zasto se vitamini nazivaju po slovima,jel to ima veze sa s njihovim kemijskim sastavom cije ima pocinje tim slovom ili s necim drugim??

Ime i prezime: Senka Ninkovic senkaninkovic@yahoo.com

Velika slova kojima se označavaju vitamini koriste se iz povijesnih razloga i da bi se olakšalo snalaženje među vitaminima (možda i više iz komercijalnih razloga jer su ti nazivi uvriježeni dok su sustavni nazivi vrlo složeni). Vitamini B-skupine imaju neke sličnosti u djelovanju, ali zapravo ni oni nisu kemijski toliko bliski. Osim toga, toj skupini nedostaju neki članovi (B4, B7, B8, B9, B10, B11) za koje se kasnije pokazalo da uopće ne pripadaju vitaminima po definiciji (spojevi u malim količinama neophodni za život, a organizam ih ne može sam sintetizirati). Neki vitamini imaju više 'verzija' koje se razlikuju u nekim detaljima u strukturi molekula, ali u biti imaju jednako biološko djelovanje. Takav je na primjer vitamin K (K1, K2, K3).
Niti sam naziv vitamin ne označava što bi izvorno trebao. Cashmir Funk nazvao ih je tako 1912. smatrajući da su svi amini poput tiamina (vitamin B1) koji je upravo proučavao.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr