Šta su teški metali,a šta amfoterni metali? Navesti odgovarajuče primere. U grupu teških metala se ubrajaju koji metali? Zbog čega nije moguće izvesti neku zakonitost u pogledu njihovog biološkog efekta? Kako raste toksičnost ovih metala? Gde se teški metali deponuju posle resorpcije u krvi i koji faktori utiču na proces njihovog raspoređivanja? Kako se dele teški metali? Da li neko bar zna odgovor na neka pitanja, ako ne zna na sva?

Ime i prezime: Marko Vuković

Postojanje bića koje bi znalo odgovor na sva pitanja nije dokazano, a vjerojatno ni dokazivo. U svakom slučaju, ne poznajem takvu osobu.

Teški metali su dosta nesretno definirana skupina koja u najširem značenju obuhvaća sve prijelazne metale, skupa s lantanoidima i aktinoidima te nekim metalima p-bloka (talij, olovo, bizmut, polonij). Uža značenja vjerojatno se odnose na metale šeste i sedme periode te srebro i kadmij.
Amfoterni su svi oni metali koji se otapaju i u kiselinama i u lužinama, ili koji imaju barem po jedan oksid koji reagira i s lužinama i s kiselinama. Klasični primjeri su aluminij i cink.
S prijelaznim metalima općenito je teško izvoditi zakonitosti, osim unutar pojedinih skupina. Ne čudi da je tako i s njihovim biološkim efektima. Općenito se ipak može reći da će uglavnom biti skloni koordiniranju na razne funkcionalne skupine proteinâ, osobito one koje sadrže sumpor, zbog čega će se proteinima često ugasiti aktivnost.
Za ostalo ne bi bilo zgorega otvoriti kakav fakultetski udžbenik. Nije valjda da nisi nikad došao u kontakt s knjigama o toksikologiji.