Poštovanje, učiteljica iz kemije mi je rekla da postoji neka pjesma o periodnom sustavu elemenata(na hrvatskom) uz koju bi mogao lakše naučiti kemijske elemente. Mene bi zanimalo da li ta pjesma postoji i ako postoji da li bi mi mogli napisati tekst i naslov pjesme ili mi dati link na kojem je pjesma?

Ime i prezime: Ivan Novak

Poznata mi je samo jedna na engleskom, inspirirana jednom puno starijom, ali ne o elementima. Hrvatske kemijske poezije, koliko znam, nema baš puno. Ako se varam, nadam se da će me netko ispraviti. A ako je stvarno nema, možda bi bilo vrijeme da se napiše.
Međutim, kemijske elemente nema puno smisla učiti napamet. Pametnije je učiti o njima. Imena ti onda jednostavno ostanu u pamćenju. Kalij kao ime ne znači puno. Ali ako je kalij element koji boji plamen ljubičasto, čiji klorid se može koristiti umjesto kuhinjske soli, s tim da to dugoročno može biti smrtonosno, koji s vodom reagira gotovo eksplozivno, onda ime nekako ima gdje ostati, nije puka riječ. Ono što je malo teže je povezivanje imena sa simbolima i mjestima u periodnom sustavu, ali zato se to radi kroz gotovo cijelu godinu, a ne samo par dana. I ne uči se cijeli periodni sustav, nego samo elementi koji su bliski svakodnevnom životu.

Pozdrav!

P.S. Morat ću ipak nadopuniti odgovor ovom pjesmicom, koja je vjerojatno baš ta koju ti je profesorica spomenula, kao i ovom, dosta srodne tematike. Autor prve navodno je Drago Grdenić, druge vjerojatno Filipović ili Sabioncello. Ne znam koliko su preneseni tekstovi vjerni izvornicima.