Da li u donorskoj vezi se mora spajati neki spoj sa vodikom (proton jon) postoji li neki primjer u donorske veze u kojoj nema proton jona (vodik), ako ima predstavite mi molim vas, Srdačan pozdrav.. :)

Ime i prezime: Amar Kadrić mismacka_123@hotmail.com

Ovo o čemu pričaš su vodikove veze. Po naravi, dosta su im slične halogenske veze. Kod njih se, kako im ime kaže, veza ostvaruje preko halogenih atoma, u pravilu broma i joda, nekad klora, ali nikad fluora. Temelje se na tomu što je kod tih atoma distribucija naboja nehomogena, tako da imaš područja elektronskog omotača koja su nabijena pozitivno, zbog čega se mogu vezati na parcijalno negativno nabijene elektronegativne atome (akceptore halogenske veze). Time nastaju međumolekulske veze tipa C-X˙˙˙D, gdje je X halogeni atom, a D, donor, obično, kisik, dušik ili sumpor.
Posve analogno ponašaju se i molekule dušikovog(II) oksida koordinirane na metalne katione, ali kako su takvi spojevi slabo istraženi, odnosno nepopularni, taj tip nekovalentne interakcije nema čak ni posebno ime. Uglavnom, imaš vodikove i halogenske veze kao dobro poznate i istražene te hrpu manje poznatih dipolnih interakcija koje funkcioniraju po istim principima. Sve što trebaš su atomi sa suprotnim parcijalnim nabojima.