Moľete li mi neąto napisati o sulfidnoj i ugljičnoj kiselini i načine njihova dobivanja?Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Marin Palaversa marin.palaversa@inet.hr

 


Ove dvije kiseline spadaju u red vrlo slabih kiselina (vrlo su slabo disocirane u vodenim otopinama.
Dobivaju se jednostavnim uvođenjem sumporovodika (H2S) ili ugljičnog doiksida (CO2) u vodu.O ovim kiselinama se malo što pametno može reći jer su ionako slabe i praktički se njihove otopine ponašaju jednostavno kao otopine navedenih plinova.
H2S nastaje u procesima anaerobnog truljenja organskih tvari ili kemijskom sintezom direktno iz vodika i sumpora ili npr. djelovanjem kiseline na pogodan sulfid.U laboratorijskim uvijetima se dobiva u Kipp-ovom aparatu napunjenim željeznim sulfidom i klorovodičnom kiselinom.Izuzetno je otrovan plin koji se u plućima veže za hemoglobin umjesto kisika i vrlo brzo smrtno djeluje ako je u značajnim koncentracijama (npr. >10%).Na svu sreću ima izrazito neugodan miris (po trulim jajima) pa ga je lako zamijetiti dok još nije u koncentracijama opasnim po život.Glavna mu je kemijska osobina da lako taloži gotovo sve metale (od sulfida su topljivi jedino alkalijski).
Što se tiče CO2, o njemu nema baš nekih atraktivnih stvari; produkt je metabolizma, nije otrovan ali ne podržava disanje,njegova je otopina u vodi blago kisela no relativno se dobro otapa.Što se tiče topljivosti njegovih soli one su redovito slabo topljive ili netopljive ( alkalijski karbonati su relativno topljivi).
Najšira upotreba je u gaziranim pićima i kao inertni plin u industriji (npr. zavarivanje u inertnoj atmosferi).

Odgovorio: jurica alešković   jalesko@yahoo.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-ąkola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_ąkola_________kemija