Pozdrav. Ucim za drzavnu maturu iz kemije i muci me jedan zadatak- "Ubacimo li malo kalijeva manganata u vodu iz njega ce istovremeno nastati kalijev permanganat i manganov(IV) oksid. Sto se tijekom te reakcije dogadja s manganatnim ionima?" Moj odgovor je: samo oksidacija buduci da imamo MnO4(2-) ---> MnO4(-) i Mn(4+) Zanima me da li sam u pravu ili to ide nekim drugim nacinom rjesavanja? Medju odgovorima postoji i "istovremena oksidacija i redukcija" pa me to dodatno zbunilo.

Ime i prezime: Anda Milicevic amilicevic@yahoo.com

Ono što trebaš je provjeriti oksidacijske brojeve svih sudionika reakcije. U kalijevom permanganatu mangan je u oksidacijskom stanju VII, u manganatu je to VI, a u manganovom(IV) oksidu očito IV. Ono što se zbiva u reakciji je istovremeni prelazak iz VI u VII te iz VI u IV. Jedan od tih procesa zove se oksidacija, drugi redukcija. Ako idu zajedno, što je ovdje očito slučaj, onda se reakcija zove disproporcioniranje. No, tebi je dovoljan odgovor o dva istovremena procesa.