Kako se treba riješiti ovaj zadatak: Treba pripremiti 200ml otopine NH4NO3 omjera 1:1 razrjeđenjem 20%-tne otopine gustoće 1.08 g/ml.Kolika je množinska koncentracija NH4NO3 u toj otopini?

Ime i prezime: Pula Kržić pipi.luda@yahoo.com

Tko god da je zadatak pisao (ne bih isključio mogućnost učenikâ koji zadatke krivo ili napola prepišu s ploče), treba poraditi na svojem izražavanju, i možda još ponečemu. Ja sam si zadatak preveo ovako:
Otopina amonijevog nitrata pripravljena je miješanjem jednakih volumena vode i 20%-tne otopine amonijevog nitrata, gustoće 1,08 g/mL. Kolika je množinska koncentracija potonje otopine?
Znam da je smislenije tražiti množinsku koncentraciju konačne otopine, ali onda zadatak nije rješiv jer njezina gustoća nije zadana i ne može se izračunati iz ovih podataka. Množinska koncentracija koncentriranije otopine računa se pak ovako:

c(NH4NO3) = n(NH4NO3)/V(otopina)

= (m(NH4NO3ρ(otopina))/(M(NH4NO3m(otopina))

= w(NH4NO3ρ(otopina)/M(NH4NO3)

Za konačnu otopinu možeš lako izračunati maseni udio:

w2(NH4NO3) = m(NH4NO3)/m2(otopina)

= w1(NH4NO3m1(otopina)/(m1(otopina) + m(H2O))

= w1(NH4NO3ρ1(otopina)·V1(otopina)/(ρ1(otopina)·V1(otopina) + ρ(H2O)·V(H2O))

= w1(NH4NO3ρ1(otopina)·V1(otopina)/(ρ1(otopina)·V1(otopina) + ρ(H2O)·V1(otopina))

= w1(NH4NO3ρ1(otopina)/(ρ1(otopina) + ρ(H2O))

Gustoću te otopine (za izračunati množinsku koncentraciju) moraš pak potražiti u tablicama jer se vrlo vjerojatno ne mijenja linearno s masenim udjelom.