Hvala na odgovoru na moje prvo pitanje. Mene je zanimalo da li postoji neko pravilo kada je reakcija endotermna ili egzotermna? Ja sam osmi razred i pripremam se za natjecanje iz kemije. Na prijašnjim testovima sam primjetio zadatke s endotermnim i egzotermnim promjenama. Natjecanje je općinsko, pa je samo tamo teorija. Postoje li neka pravila s reakcijama kiseline i metala, oksida i vode, itd.?

Ime i prezime: Ivan Čičak

Nastajanje kemijske veze "oslobađa" energiju. Za pucanje kemijske veze potrebno je uložiti nekakav vid energije. Načelno pravilo je da ako imaš puno veza koje nestaju i malo njih koje nastaju reakcija će biti endotermna i obrnuto za egzotermne reakcije. Međutim, nisu ni sve veze iste. Veze metala s kisikom su dosta jake pa su reakcije gorenja metala (i gorenja uopće) egzotermne. Kristalizacija, kondenzacija i slične promjene gdje imaš mnogo slabih interakcija koje nastaju su također uglavnom egzotermne.

Ne mogu reći da postoji opće pravilo. Potrebno je razmotriti sve promjene i interakcije u sustavu i tek onda načelno možeš pretpostaviti hoće li reakcija biti endo- ili egzotermna. A i tada je pretpostavku najbolje potvrditi eksperimentom.

Odgovorio: Igor Huskić   igor.huskic@mail.mcgill.ca