Molio bi vas ako bi mi mogli poslati što više podataka o ODREĐIVANJU KLORIDA U VODI ako može više teoretskog dijela uz naravno malo pratnje strućnog dijela (jednadžbe reakcija po Mohru) HVALAAAAAAAAA!!!!!! :-)

Ime i prezime: Mario Tomšić marijan.tomsic@zg.hinet.hr

Mohrovom metodom određuju se niske koncentracije klorida u vodi. To je ustvari taložna titracija. Titrira se tekućina s otopljenim kloridom standardnom otopinom srebrova nitrata. Dodavanjem nitrata sve do točke ekvivalencije taloži se srebrov klorid:

Cl-(aq) + Ag+(aq) -> AgCl(s)

Srebrov klorid može se vidjeti kao bijeli talog, ali je teško odrediti kad taloženje prestaje. Međutim, u otopinu je dodan indikator, natrijev kromat. Srebrov kromat je slabo topljiv, ali ipak topljiviji od srebrova klorida. Prije točke ekvivalencije taloži se samo klorid. Kad je sav klorid potrošen suvišak srebrovih iona reagira s kromatom:

2Ag+(aq) + CrO42-(aq) -> Ag2CrO4(s)

Srebrov kromat je crvenosmeđ i, kad se pojavi takva boja, titracija je gotova. Ponekad se potrebno prije titracije podesiti pH otopine jer u lužnatom može istaložiti srebrov hidroksid:

Ag+(aq) + OH'(aq) -> AgOH(s)

a u kiselom utječe ravnoteža kromat/hidrogenkromat:

H+(aq) + CrO42-(aq) <=> HCrO4-(aq)

Najpogodniji je pH između 6,5 i 10,5.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr