Poštovani Susjed mi uzgaja golube.Nakon čiščenja golubarnika poklanja mii gnoj.Do sada sam ga stavljao u bačvu te dodavao vodu i u takvom obliku zalijavao vrtal. Pitanje.kako mogu kvalitetnije i jednostavnije pripremiti takovi gnoj za upotrebu u vrtu? Zahvaljujem se na savjetu uz pozdrav.Zlatko

Ime i prezime: Zlatko Bepopas@gmail.com

Ovo je u prvom redu pitanje za Gospodarski list. Agronomi će puno prije kemičarâ znati kako najbolje pripremiti gnojivo, a ne bih isključio ni mogućnost da se već našao kakav članak o upotrebi specifičnih prirodnih gnojiva. Ovdje mogu reći tek da je vjerojatno pametnije gnoj kompostirati (možda i zajedno s biljnim otpadom), negoli držati ga bez pristupa zraka. Voda će otopiti nešto fosfatâ i nitratâ, dok će mokraćna kiselina, glavni izvor dušika iz ptičjeg izmeta, djelomično ostati neotopljena pa će korist od zalijevanja biti manja nego što bi bila da se koristi sav materijal. Također, pristup zraka omogućio bi bakterijama da prerade mokraćnu kiselinu i ine prisutne tvari u topljivije, a time i dostupnije spojeve (u slučaju dušika to su amonijak i nitrati).