zasto je elektronegativnost veca za svaki sljedeci element?

Ime i prezime: lea čalopek lea.calopek@gmail.com

Veća je ako se krećeš prema gore i prema desno po tablici periodnog sustava, ali ima i dosta iznimki (o različitim definicijama elektronegativnosti da ne pričam), tako da ti pitanje nije baš najsretnije sklopljeno.
Ono o čemu elektronegativnost ovisi jest ukratko elektronska konfiguracija odnosno konfiguracija valentnih elektrona i broj protonâ u jezgri. Ako se krećeš unutar iste periode, jezgra će s porastom atomskog broja biti sve nabijenija, dok će elektroni biti na približno istim srednjim udaljenostima, tako da će sila prema njima (pa tako i veznima, jer elektronegativnost opisuje ponašanje atomâ koji su povezani s drugim atomima) biti veća. Drugi utjecaj je to koliko je stabilna određena konfiguracija, tj. kako bi micanje ili dodavanje elektronâ istu (de)stabiliziralo.
Ukratko, jednostavnije je baviti se praktičnim definicijama ili pak koristiti poznate brojke kao približni vodič za ponašanje atomâ u vezama.