1.Odredi broj protona,neutrona i elektrona za 27AL. 2.Oznaci izotope kisika (O) nukleonskih (masenih) brojeva 16,17,18 te definiraj sto su izotopi. 3 Napisi i graficki prikazi elektronsku konfiguraciju dusika (N) i odgovori: A)koliko ima elektrona u omotacu B)raspored elektrona u ljuskama C)broj valentnih elektrona D)ispiši simbole atoma koji u omotacu imaju isti broj ljusaka kao N E)ispisi simbole atoma koji imaju jednak broj valentnihelektrona kao N 4.Napisi formulu magnezijevog flourida.Prikazi elektronskom konfiguracijom oksidaciju Mg i redukciju fluora. 5.Objasni kovalentnu vezu Lewisovim simbolima u molekulama a)kisika (O2) b)vode (H2O) 6.Kako objasnjavamo mogucnost obrade metala? HITNO!!!! Hvala unaprijed

Ime i prezime: Mario Galovic magalovic11@mail.com

Pitam se pitam, je li sutra ispit, ili se zadaća piše,
Hoću li odgovorom pomoći, ili naštetiti više.

Previše pitanjâ na hrpi, "HITNO!!!!", ništa od toga dobro ne zvuči.

Idemo ipak redom. Ako nisi zadovoljan odgovorima, probaj prvo reći što misliš, nema smisla da ti dam nešto što ćeš prepisati ne razmišljajući.

1. Ako imaš aluminij, trebaš mu pronaći atomski broj. Maseni broj, koji vidiš ovdje: 27Al, jednak je ukupnom broju nukleonâ.

2. Izotopi su atomi s istim brojem protonâ, a različitim brojem neutronâ. Kako se označavaju, to možeš vidjeti u odgovoru na prethodni zadatak.

3. Elektronska konfiguracija se grafički prikazuje tako da crtaš kućice u koje onda postavljaš elektrone, slijedeći pravila do kojih sam stavio poveznicu. A) pročitaš iz atomskog broja, B) vidiš u elektronskoj konfiguraciji, C) prebrojiš, D) prođeš kroz cijelu periodu u periodnom sustavu, E) prođeš kroz dušikovu skupinu.

4. Želim li nepotrebno komplicirati, magnezijev ću fluorid nazvati monomagnezijevim difluoridom. Elektronske konfiguracije ne opisuju kemijske procese.

5. Lewisova simbolika prikazuje kemijske veze (i još toga), ne objašnjava ih. Inače se svodi na slova, crtice i točkice.

6. U odnosu na što? I drvo, i kamen, i zemlja, i ljudi, sve se može obrađivati. Ovdje se vjerojatno cilja na svojstva metalne veze tj. to kako ona utječe na materijal.