Zašto je lakše plivati u moru nego u slatkovodnom jezeru ? :) Zašto voda pruža veći otpor pri kretanju nego zrak ? :)

Ime i prezime: Ana Marić ana_maric@hotmail.com

Kako sam se čak i ja, nevičan plivanju, bio dosad našao i u slanoj i u slatkoj vodi, ne osjećajući neke bitne razlike, usudio bih se reći da je razlika u prvom redu subjektivne naravi. Ono na što su autori pitanja vjerojatno mislili jest nešto veća gustoća morske vode. No, da će tih 2 do 3 % veće gustoće dati neku osjetljivu razliku, čisto sumnjam, osim ako se ne radi o sportu, kad i sitniji detalji dođu do izražaja.

Što se otpora tiče, opet smo kod gustoće, Vjerojatno ti je poznato da je voda kondenzirana tvar što će reći da su njezine molekule, iako u stalnom pokretu, međusobno blisko poslagane. Zrak je, s druge strane, plin i njegove su molekule (i atomi) na znatno većim udaljenostima. Ako ti taj opis ne daje nikakve ideje zašto bi se kroz jedno teže išlo, zamisli si da prolaziš kroz trg po kojemu šeće nekoliko desetaka ljudi. Zatim zamisli da prolaziš kroz isti taj trg, samo što je sad na njemu neki koncert koji je privukao nekoliko tisuća ljudi. I onda razmisli kad ćeš lakše proći.