Kako da uradim najlakse redoks jednacinu.Znam princip ali me zanima da li je prije tog trebam izjednacit??

Ime i prezime: Hadžić Šejla sheilahadzic93@hotmail.com

Kemijske jednadžbe su najelegantniji način zapisivanja kemijskih promjena. Ako u jednadžbi imaš samo navedene sudionike reakcije, reakcija je opisana tek kvalitativno (bilo koji će ti kemičar reći da jednadžba nije ispravno napisana). Da bi bilo jasno u kakvim količinskim odnosima oni reagiraju, jednadžbu treba i izjednačiti. Ima više metoda pomoću kojih se to može učiniti, a neke od njih koriste i to što se u nekim kemijskim reakcijama nekim sudionicima mijenjaju oksidacijska stanja. Često se te zadnje metode izjednačuju sa samim reakcijama, što onda smućuje ljude.
O tomu kako se izjednačuju jednadžbe možeš čitati ovdje, kao i u mnogim odgovorima do kojih ćeš doći napišeš li u tražilicu "redoks", a što se tvog problema tiče, moram priznati da je neobičan. Ako možeš izjednačiti jednadžbu bez tamo nekih redoksa, onda ti oni ne trebaju. Metode koje rabe oksidacijske brojeve korisne su tamo gdje je s drugim metodama teže. Besmisleno je koristiti ih za npr. izjednačavanje jednadžbe reakcije klora i natrija, kad se to lako napravi i napamet. Prema tome, ako znaš kako koristiti metodu, koristi ju, ali onda kad ti stvarno koristi. Ili ako tako zahtijeva profesor kemije kojemu nije jasno da loši primjeri teško mogu biti dobri primjeri.