Pozdrav, zanima me na koji način funkcionira Mohrova metoda za određivanje klorida. Konkretno, zašto se srebrov kromat otapa, a klorid ne, ako klorid ima veću konstantu produkta topljivosti od kromata, te zbog čega se dodatkom suviška srebrovih iona kromat više ne otapa? Hvala, lijep pozdrav

Ime i prezime: Martina Kovačević shenzi3003@gmail.com

 


Konstante produkta topljivosti ima smisla uspoređivati samo ako se radi o solima s istim nabojima ionâ. Kod srebrovog kromata i klorida to nije slučaj, tako da ćeš, da bi znao što će prvo taložiti, morati prvo računati.

Sa srebrovim kloridom je lako:

AgCl ⇄ Ag+ + Cl

Ksp(AgCl) = [Ag+][Cl]

Ako znaš koncentraciju srebrovih iona, možeš lako dobiti koliko će trebati kloridnih iona da sol počne taložiti:

[Cl] = Ksp(AgCl)/[Ag+]

Srebrov kromat ima drugačiju stehiometriju pa će i izraz za produkt topljivosti izgledati drugačije:

Ag2CrO4 ⇄ 2 Ag+ + CrO42–

Ksp(Ag2CrO4) = [Ag+]2[CrO42–]

Koncentracija kromata koja će započeti taloženje je pak:

[CrO42–] = Ksp(Ag2CrO4)/[Ag+]

Zanima li te što će prvo taložiti, možeš usporediti kojeg će aniona trebati manje da bi počela taložiti srebrova sol. Za to je najbolje izvesti omjer kloridnih i kromatnih iona potrebnih da počne taloženje pripadnih soli:

[Cl]sat/[CrO42–]sat = Ksp(AgCl)·[Ag+]/Ksp(Ag2CrO4)

= (161 L/mol)·[Ag+]

Kako se vidi, kloridnih iona po računu treba više dok god je srebrovih iona više od nekih 0,006 mol/L. Kako se u određivanju srebra uglavnom radi s razrijeđenim otopinama, praktično to znači da će prvo taložiti klorid (čak i kad bi otopina u početku bila koncentriranija, s dodatkom klorida u nekom bi času koncentracija srebrovih iona trebala dovoljno opasti da se kromat nazad otopi). Nakon što ponestane klorida taložiti počinje kromat, od čega se površina taloga lijepo zacrveni.

Kako nije nemoguće da sam nešto krivo izračunao, preporučam sve izvesti vlastoručno, a i u krajnjoj se liniji uzdati prije u opaženo, negoli računato, ako brojke govore suprotno opažanju. Naime, taloženje je u prvom redu stvar kinetike, a to znade dosta zakomplicirati situaciju.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija