Atomski broj daje tri informacije o elementu. Koje su to? i jos jedno pitanje kako glasi Periodni zakon?

Ime i prezime: Milica Stajic milicastajic93@ymail.com

Direktno daje samo dvije, broj protonâ i elektronâ, ali kako isti broj određuje i identitet elementa, možemo to nazvati i trećom informacijom. Dalje sve ovisi koliko znamo kemiju, jer se iz broja elektronâ može predvidjeti i elektronska konfiguracija, a iz nje pak slijedi kompletna kemija elementa.

Periodni zakon je najljepše izražen kroz periodni sustav elemenata. Pogledaš li kakvu tablicu elemenata, primijetit ćeš da oni nisu nasumično pobacani, već poslagani u stupce, redove i blokove, od kojih svaka grupa daje neke zajedničke osobine. Najzanimljivije su one okomite, jer se mnoga svojstva (u prvom redu valencije, a za njima još neka kemijska), ponavljaju u pravilnim razmacima (2, 8, 8, 18, 18, 32). Čini mi se da svođenje periodnog zakona na jednu rečenicu ili definiciju ne bi puno koristilo shvaćanju istog tako da bih radije preporučio pročitati npr. ovaj članak.