Sto je relativna plinska gustina, a sto je Madelungova konstanta?

Ime i prezime: Dino Martinic pesimum@yahoo.com

Zanimljiv raspon tvore ova pitanja, kao da se radi o zbilja sažetoj općoj kemiji.

Relativna plinska gustoća je omjer gustoće tog plina i nekog drugog plina, obično vodika, obično pod istim uvjetima. Posljedično, relativna gustoća plina ispadne jednakom omjeru relativnih molekulskih masa.

Madelungova konstanta je pak broj iz kojeg se lako dobije potencijalna energija iona u kristalnoj rešetki neke ionske tvari (i još toga), pri čemu su svi ioni aproksimirani točkastim nabojima. Specifična je za svaku kristalnu rešetku, kao i za različite ione u njoj, a računa se iz relativnih udaljenosti pojedinih iona u kristalnoj rešetki te njihovih naboja. Točnih načina računanja ima više, o čemu nešto možeš pročitati u vikipedijskom članku, a više možda u kakvom udžbeniku koji se bavi čvrstim stanjem ili kristalografijom.