Koji su od plinova dobro topljivi u vodi: CO, CO, O2, SO2, HCl, H2, NH3, N2 ? Zašto? Odgovor obrazloži odgovarajućim jednadžbama reakcija. TOČAN ODGOVOR: NH3, SO2, HCl Hvala

Ime i prezime: Andrea Krolo andreakrolo017@hotmail.com

Pomalo nesretno sklopljeno pitanje, a pretpostavljam i da je drugi CO zapravo CO2, koji je od ostalih u vodi netopljivih plinova topljiviji po nekoliko desetaka puta.
Pod reakcijama se vjerojatno mislilo na disocijacije, selidbe protona i nastajanje kiselina ili lužina, što je već posljedica stvarnog razloga visokih topljivosti amonijaka, klorovodika ili sumporovog(IV) oksida. Taj razlog je što ti plinovi s vodom stvaraju vodikove veze. Doduše, klorovodik će se posve lišiti svojih protona, ali klorid će svejedno ostati vezan za vodu preko vodikovih veza.