razvrstaj tvari na:anorganske,prirodne organske i umjetne organske:zlato,mlijeko,med,aceton,modra galica,slina,bjelanjak,ultrapas,grafit,kosa,kisik,jabučni ocat,staklo.

Ime i prezime: nives tašić nivestasic@gmail.com

Idemo redom.

Zlato je metal. Organske tvari nisu metali, a ni obrnuto.

Mlijeko dolazi iz živih bića, ali uglavnom je voda, što je klasična anorganska tvar. Iako je prirodno, teško je reći da je to baš neka organska tvar.

Za med vrijedi slično kao i za mlijeko, jer isto sadrži vodu.

Aceton je organska tvar koja se može naći u prirodi, ali ljudi ga uglavnom proizvode sami.

Modra galica je isto što i bakrov(II) sulfat pentahidrat. Ako nisi sigurna je li to organsko ili anorgansko, potraži što su to organske tvari.

Slina i bjelanjak su opet uglavnom voda. Autor pitanja vidno ima problem sa smjesama i čistim tvarima.

Ultrapas je, ako sam dobro pogodio, nekakav građevni materijal uglavnom sazdan od iverice koja se pak dobije od drveta. Ne znam u kojem točno času nešto prirodno postaje umjetno.

Za kosu slobodno procijeni sama.

Kisik je kemijski element. Srećom pa pitanje ne traži trebamo li i anorganske tvari razvrstavati na prirodne i umjetne.

Jabučni ocat je opet uglavnom voda!

Staklo je silicijev dioksid s nešto natrija i kalcija. Osim ako nije u pitanju neko moderno staklo. O njima ne znam puno.

Sve u svemu, vrlo, vrlo nesretno pitanje. Poučno više u psihologiji, negoli u kemiji. No, zahvaljujući takvima znam da se u školu ipak ne bih vraćao.