1.Koje su tvrdnje točne: a9 svi alkoholi su tekućine b) svi alkoholi sadrže barem jednu -OH skupinu c) zbog prisustva -OH skupine i lužine su ubrajaju u alkohole d) tališta i vrelišta alkohola rastu s porastom relativne molekularne mase 2.Jednadžba slijedećih kemijskih reakcija 2-buti +HCL 1-pentin + Br2 3. Napiši jednadžbu gorenja etina. Kako možete dokzati koji su produkti nastali tom reakcijom; napišite jednadžbu. Hvala!!!

Ime i prezime: marina gudelj stolica marina.gudelj@gmail.com

Kako se pukim čitanjem odgovorâ najmanje nauči, pokušat ću predložiti neke zaobilazne puteve.

1.
a) Pogledaj koje je talište npr. kolesterola.

b) Provjeri u udžbeniku kako su alkoholi definirani, odnosno što neku molekulu čini alkoholom.

c) Je li hidroksidni anion isto što i hidroksilna skupina?

d) Tu je najlakše odabrati nekoliko jednostavnih alkohola i provjeriti kako se kreću brojke. Uzmeš npr. metanol, etanol, propan-1-ol i butan-1-ol. A onda uzmeš npr. etanol, propan-2-ol, tert-butanol i 2-metilbutan-2-ol da vidiš da postoji još toga što utječe na vrelište i talište.

2. Ovdje nije baš jasno misli li autor samo na jedan korak, ili prihvaća nezgodnu stvarnost i barem djelomični nastavak adicije. No, u oba slučaja slijedi se ista logika. Za prvu reakciju trebaš se sjetiti Markovnikovljevog pravila, tako da znaš koji će od mogućih 2-klorbut-2-ena (ili diklorbutanâ) nastati, a za drugu u prvom koraku trebaš razmišljati o stereokemiji (jer možeš dobiti cis- i trans-izomer, od kojih mehanizam adicije dopušta samo jedan), a u drugom baš i ne.

3. Opća jednadžba potpunog (jer može to svakako završiti) gorenja ugljikovodika glasi:

2 CaHb + (2a + b/2) O2 → 2a CO2 + b H2O

Iako je u svojoj biti beskorisna, budući da je zdravije znati izvesti jednadžbu reakciju, ostavljam ju ovdje kao pomoć i moguću motivaciju da izvedeš istu za alkane, alkine ili što već.

Što se produkata tiče, sjećam se još od sedmog razreda bezvodnog bakrovog(II) sulfata i bistre vapnene vode kao reagensâ za te produkte. Pretjerano bi bilo da sad još kažem koji služi za što.