Izracunaj masu kalcijevog oksida koji se moze dobiti iz 30 g kalcija? Trenutno ucim maseni udio, i zaboravila sam kako se izracunava masa, ako moze kakva pomoc, ne da je cijeli zadatak rijesen jer tad nema smisla od mojeg ucenja? :-)

Ime i prezime: Lana Popović

Prevedeš li sav kalcij u kalcijev oksid, svaki će atom kalcija biti zamijenjen formulskom jedinkom kalcijevog oksida, što se najkraće opisuje kemijskom jednadžbom:

2 Ca + O2 → 2 CaO

To znači da je broj atomâ kalcija koje imaš na početku jednak broju formulskih jedinki kalcijevog oksida koje iz kalcija dobiješ:

N(Ca) = N(CaO)

I jedan i drugi broj mogu se izraziti pomoću masa uzoraka i masa atomâ te relativnih atomskih ili molekulskih masa:

m(Ca)/ma(Ca) = m(CaO)/mf(CaO)

m(Ca)/(Ar(Ca)·u) = m(CaO)/(Mr(CaO)·u)

m(Ca)/Ar(Ca) = m(CaO)/Mr(CaO)

Iz zadnjeg izraza lako ćeš dobiti masu kalcijevog oksida, ubaciš li u nj ostale tri vrijednosti.