zanima me sve o freonima i ozonskim rupama.hvala unaprijed!

Ime i prezime: kata dodig katadodig@net.hr

Freoni su derivati uglavnom metana i etana u kojima su neki atomi vodika zamijenjeni fluorom i klorom. Imaju niska vrelišta i vrlo su inertni u atmosferi, potpuno bezopasni za čovjeka jer se uopće ne otapaju u krvi... Ali ta kemijska inertnost im je isto tako i mana jer kad se jednom nađu u atmosferi iz nje se ne mogu maknuti nego se skupljaju i difundiraju u više slojeve, a tamo ne vladaju baš jednaki uvjeti kao ovdje dolje. Glavna razlika za ovu priču je u UV zračenju. Freon se pod utjecajem UV zračenja raspada što pokreće niz reakcija krajnji ishod kojih je razgradnja ozona.

Atom klora se šeće po ozonskom omotaču i uništava ga. Ako se dobro sjećam uništi oko sto molekula ozona prije nego se makne iz tih lančanih reakcija.

Odgovorio: Ivan Halasz   ihalasz@chem.pmf.hr