Učili smo da elektronska konfiguracija bakra glasi [Ar] 4s1 3d10, umjesto [Ar] 4s2 3d9, ili za krom [Ar] 4s1 3d5, mene zanima zašto je to tako, i da li je onda elektronska konfiguracija na primjer vanadija 4s 3d5 umjesto 4s2 3d3? Po kojem se to sistemu elektroni prebacuju

Ime i prezime: Luka Karlović lukak949@gmail.com

Najjednostavnije rečeno, jednostavna pravila nisu uvijek i najtočnija. Energija pojedine energijske razine ovisi o svim ostalim elektronima, kao i o naboju jezgre, tako da se kod većih atoma može dogoditi da iduća energijska razina koja slijedi po Madelungovom pravilu nije stvarno iduća. Anomalije u d-bloku mogu se razmjerno lako objasniti time da elektroni, ako baš ne moraju, radije budu nespareni, zbog čega se poneki s-elektron zaputi u polupraznu d-orbitalu, čime se poveća broj nesparenih elektrona. No, nešto se slično događa i u f-bloku i tamo, iako postoje računski modeli koji predviđaju takovo ponašanje, nije baš jasno zašto se točno sele elektroni. Bolje rečeno, može se računima pokazati da iz onoga što znamo o prirodi elektrona slijedi da će se Madelungovo pravilo naveliko kršiti, ali to objašnjenje ostaje samo u jeziku matematike.