Lijep pozdrav, zanima me kako napisati reakciju otapanja ulja u etanolu, radim nekakav pokusa pa ne znam trebam li napisati reakciju ili možda objasniti kako se otapa. Također me zanima topivost lužine u etanolu i octenoj kiselini, budući da nemam lužine, mogu li otopiti sodu bikarbonu u etanolu i oct kiselini(svako posebno), nastaje slaba lužina?? Ali opet ne zaumijem kako je slaba kad znam da NaOH treba biti jaka? Hvala puno!

Ime i prezime: Marko Ivanović marko.ivanovic.hr@gmail.com

Otapanje ulja u etanolu nije kemijska reakcija, tako da će opis procesa biti opis fizikalne promjene:

ulje(l) → ulje(sol., EtOH)

Lužine su najčešće (jer ima i organskih, a nemojmo zaboraviti ni amonijevu) vodene otopine hidroksidâ metalâ. Ako ne pretjeraš s dodatkom etanola, kod većine neće ništa taložiti. Tražiš li topljivosti pojedinih hidroksida u etanolu, slobodan si poslužiti se Googleom ili Wikipedijom. Podaci su obično lako dostupni. Primjerice, topljivost natrijevog hidroksida u etanolu možeš naći u desnom stupcu vikipedijskog članka.

S octenom kiselinom lužine reagiraju dajući acetate. Dalje opet sve ovisi o tomu s čime točno radiš. Kad kažeš "octena kiselina", to može biti kuhinjski ocat (otprilike šestpostotna otopina octene kiseline u vodi) ili ledena octena kiselina (čist spoj).

Natrijev hidrogenkarbonat je razmjerno slabo bazičan jer je hidrogenkarbonatni anion slaba baza (u usporedbi s hidroksidom). U etanolu je praktički netopljiv, a s octenom kiselinom reagira dajući natrijev acetat i ugljikov dioksid. Kako je acetatni anion još slabija baza od hidrogenkarbonatnog, otopina natrijevog acetata bit će slabo bazična. Ako imaš suvišak octene kiseline, otopina će biti pufer tj. dodatak kiseline ili lužine neće joj znatno mijenjati vrijednost pH.
Ako imaš samo sodu bikarbonu, a želiš nešto pristojno lužnato, možeš jednostavno spržiti sodu i dobiti natrijev karbonat. Taj je dosta lužnatiji, premda i dalje netopljiv u etanolu. A možeš i otići do najbliže poljoapoteke i kupiti si kilogram kristalne sode (opet natrijev karbonat, samo dekahidrat). Natrijev hidroksid (tj. otopinu istog) sam pak samo jednom vidio u slobodnoj prodaji, i to kao Cevosan, sredstvo za čišćenje odvodâ.