Pozdrav, zanimaju me odgovori na ova pitanja: 1 Nemetal s jednim 3p elektronom je - napisao sam alumnij 2 Element koji je u tekucem stanju pri sobnoj temperaturi i ima 5p elektrona u vanjskoj ljusci je - živa? 3 prvi metal koji ima 3 nesparena p-elektrona je ? 4 element koji je pri sobnoj temperaturi u tekucem agregatnom stanju, a ciji atom nema nespareni elektrona? 5 prikazi schematski konfiguraciju posljednje ljuske atoma fe2+ i fe3+ Molim vas za odgovor sto prije, sutra pisemo provjeru, hvala!

Ime i prezime: marko markovic markomarkovic123@gmail.com

Ne bi bilo u skladu s edukacijskim idealima da se daje odgovore koji bi se mogli naći u testu. Da si tražio objašnjenja, možda bi se tkogod požurio.

Za prvi si u pravu, a drugi je brom. Živa ima 5 p-elektrona, ali u vanjskoj ljusci su neki drugi. Prvi metal koji ima tri nesparena p-elektrona je ujedno i prvi metal koji ima tri p-elektrona, što će reći prvi metal dušikove grupe. Sad bi ga trebalo biti lako naći. Odgovor na četvrto pitanje dao si na krivom mjestu. Za peto pitanje trebaš samo shematski prikazati elektronsku konfiguraciju željeza i onda maknuti ili oba s-elektrona, ili i jedan d-elektron.