zašto aluminij ima manji polumjer nego natrij, a zašto kalij ima veći polumjer nego litij? objasnite? i po čemu se razlikuje lektronska konfiguracija kalija i kalcija

Ime i prezime: Marija Draksler marija_draksler@hotmail.com

Razlog su elektroni i to kako se poslože (nije da stoje na mjestu, ali svakako postoje pravila po kojima se tamo nalaze) oko atomske jezgre. Načelno vrijedi to da je atom to veći, što ima više elektrona, budući da su negativni i zbog toga neskloni tomu da budu zgusnuti na malom prostoru, uprkos tomu što je u sredini jezgra naboja jednakog ukupnom naboju elektronâ. Međutim, ideš li duž neke periode, elektroni će dolaziti na istu temeljnu energijsku razinu (istu ljusku), tako da ih rastući naboj jezgre (duž periode) jače privuče k sredini, zbog čega se u glavnim grupama (prijelazni metali to ne poštuju pretjerano) događa to da atomski radijusi padaju duž periode.
Elektronske konfiguracije kalcija i kalcija razlikuju se za jedan elektron, onaj zadnji. Osobno držim da je zanimljivije pitati se po čemu su slične.