Odredite oksidacijske brojeve svih elemenata u navedenim spojevima: {CoSO4(NH3)5}NO3 K4{Fe(CN)6} hvala!

Ime i prezime: Ivona Matošević ivonica42@gmail.com

Pretpostavljam da ti je za većinu ipak poznato u kojem su oksidacijskom stanju, tako da ću se pozabaviti "zanimljivijima" tj. kobaltom i željezom te dušikom i ugljikom u cijanidnom anionu.
S oba metala je razmjerno lako jer suma svih oksidacijskih brojeva, baš kao i nabojâ, mora odgovarati ukupnom naboju jedinke. Kako bi ti trebalo biti poznato da je naboj nitrata −1, to očito mora naboj kompleksnog kationa biti +1. Nadalje se treba sjetiti da su molekule amonijaka neutralne, dok sulfatni anion ima naboj -2. Oduzmeš li −2 od 1, dobit ćeš naboj kobaltovog kationa, a time ujedno i njegov oksidacijski broj.
Kod žute krvne soli pak imaš četiri kalijeva kationa, tako da je naboj aniona očito −4. Naboj cijanidnog aniona je −1, što znači da je naboj željezovog kationa za 6 viši od −4.
Za cijanidni anion trebaš pak samo nacrtati Lewisovu strukturu (trostruka veza između ugljika i dušika, po jedan nevezni elektronski par svakom i negativni naboj na ugljiku) i onda misleno heterolitički pocijepati veze. Naboji atomâ koje tako dobiješ jesu njihovi oksidacijski brojevi.