Htjela bih postaviti pitanje vezano uz razlike između PMF-a kemijskog odsjeka (znanstveno-istraživački) i FBF-a. U kojim sve područjima mogu pronaći posao po završetku svakog od njih i kolike su mogućnosti pronalaska posla, čemu se više teži (primjeni ili teoriji) i gdje sve mogu raditi sa završenim PMF-om, a gdje sa FBF-om. Hvala!

Ime i prezime: Daria Sitnik daria.sitnik@gmail.com

 


O toj sam temi prije dosta vremena pisao na e-školi kemije. Do mog odgovora na slično pitanje može se doći klikom ovdje.

Budući da se dvoumiš između FBF-a i PMF-a, to mi je dalo ideju te sam zamolio svoga kolegu dr. sc. Pavla Močilca, čovjeka koji je studirao farmaciju na FBF-u, ali je tijekom studija upisao, pohađao i polagao i neke kolegije na Kemijskom odsjeku PMF-u, a danas radi kao znanstvenik u području organske kemije i kristalografije, da nam za e-školu iz svoje perspetkive ponudi odgovor na tvoje pitanje. Dr. Močilac je rado prihvatio moj prijedlog te u nastavku donosim njegov odgovor.

Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

<-- Povratak

 


Poštovana Daria,

Ja sam završio farmaciju na FBF-u, a doktorirao sam kemiju na jednom sveučilištu u Irskoj (DCU). Da se sad mogu vratiti u sad već daleku 1997. upisao bih ipak kemiju na PMF-u, a ne FBF. No, to je moje mišljenje na osnovu mojih interesa i želja. Moja je želja, kad sam završavao srednju školu, bila da jednoga radim na dizajnu novih lijekova. Tada, 1997., činilo mi se da je studij farmacije na FBF-u upravo ono što treba završiti da bih se time bavio. U to je vrijeme otvoren veliki, tada novi i ultramoderan Plivin istraživački institut i izgledalo je da mi je dobro plaćen znanstveni posao osiguran – samo treba učiti, završiti faks i imati entuzijazma. Mladost-ludost...

Najprije morate samu sebe pitati što u životu želite, što mislite da biste voljeli raditi, gdje se vidite za 7–8 godina – da li u ljekarni ili ordinaciji s ljudima ili u laboratoriju sa stanicama ili kemikalijama, ili biste više voljeli miran uredski posao s puno papira i brojki. Želite li dosadan, ali relativno dobro plaćen svakodnevni rutinski posao (svaki dan jedno te isto), ili želite snagom svojeg intelekta i kreativnosti istraživati nove horizonte znanosti.

Morate imati na umu da se za jedno 5–6 godina, kada budete diplomirali, u Hrvatskoj vjerojatno ništa značajnije neće promijeniti – posla u znanstvenim vodama bit će malo ili nimalo, ali će zato posla u ljekarnama biti malo više nego u znanosti. Dakako, posao u ljekarnama je bolje plaćen.

Ukoliko želite raditi u ljekarnama ili biti terenski predstavnik u nekoj od stranih farmaceutskih kuća – FBF je opcija za Vas. Ukoliko želite raditi u laboratorijima kao znanstvenica i baviti se kemijom – za Vas je kemijski odjel PMF-a. No, taj ćete posao najvjerojatnije naći izvan granica Hrvatske, ali tada će Hrvatska biti članica EEA i Vama će biti otvorena vrata svih europskih sveučilišta da na jednom od njih radite svoj doktorat. Vjerojatno se pitate možete li završiti FBF i onda naći doktorat negdje u ostalim zemljama EU ili pak u USA i onda postati znanstvenica? Da, možete, meni je to uspjelo, a uspjelo je i nekim drugim mojim dragim kolegama. No, mi smo malobrojni. Ukoliko želite da Vam kemija (uključivo i farmaceutsku kemiju te dizajn lijekova) bude glavna struka, onda je i dalje PMF bolja opcija – na PMF-u ćete naučiti modernu kemiju (pogotovo organsku sintezu i moderne katalitičke reakcije), naučit ćete temeljito o metodama koje se na FBF-u tek usput spomenu (primjerice, kristalografija) i naučit ćete razmišljati na kritički, znanstveni način. Imat ćete izvrsnu i duboku bazu znanja za jedan uspješan doktorat.

Ukoliko završite FBF vaše će znanje biti šarolikije, imat ćete bazu za puno toga, ali će ta baza biti plića. Puno je veća vjerojatnost da ćete zaposlenje naći u ljekarni ili kakvoj veledrogeriji ili u nekakvom predstavništvu i vrlo brzo pozaboravljati sve reakcije, strukture, formule i nazivlje.

Lijep pozdrav,

Odgovorio: Pavle Močilac   .

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija