Izgaranjem 2.5 mola metanola oslobodi se 1816.45 kJ topline izračunaj Formula (2CH3COOH + 3O2 > 2CO2 + 4H2O a) reakcijsku entalpiju b) entalpiju izgaranja metanola Ovaj b zadatak mi uopće nije jasan, nadam se da ćete mi uspjeti objasniti. Hvala unaprijed!

Ime i prezime: Stjepan Pinotić spinotic@gmail.com

U početku nije ni meni bio jasan, dok nisam shvatio da je octena kiselina jednostavno pogrešno umetnuta na mjesto metanola. Doduše, to ne mijenja brojke.

Reakcijska entalpija je omjer energije koja se oslobodi nekom reakcijom i dosega te reakcije, dočim je doseg definiran kao omjer promjene množine bilo kojeg sudionika reakcije i njegovog stehiometrijskog koeficijenta.

ΔrH = ΔH/ξ

= ΔH/(Δn(CH3OH)/ν(CH3OH))

= 1816,45 kJ / (2,5 mol / −2)

Kako je ovo reakcija izgaranja metanola, rekao bih da je entalpija izgaranja metanola ujedno i entalpija te reakcije. Ipak, počesto ćeš naići na inzistiranje da se takve "posebne" reakcijske entalpije uvijek računaju po jedinki vrste koja se spominje u opisu reakcije tj. da se onda jednadžba reakcije zapiše kao:

CH3OH + 3/2 O2 → CO2 + 2 O2

zbog čega onda reakcijska entalpija ispadne duplo manja.