znam rjesavati jednostavne redoks jednadzbe,ali kada je u pitanju malo veca onda se izgubim jer na kraju neznam kamo za kisikom i vodikom,i onda ne dobim izjednacenu jednadzbu jer ih neznam uvrstiti!!!

Ime i prezime: vesna vrhovsek vesna.vrhovsek@hi.hinet.hr

Bit će teško to ovako ukratko objasniti, ali pokušat ću.
Probleme s viškom ili manjkom kisika ili vodika najčešće rješava voda. Ona obično nije izričito napisana u jednadžbi koju treba riješiti, ali se podrazumijeva da se reakcija odvija u vodi. Često još sa strane piše da li u lužnatom ili kiselom. I to je isto tako važno. U lužnatom možemo kao reaktante ili produkte uvrstiti molekule H2O i OH-, a u kiselom H2O i H+. U neutralnom imamo samo vodu kao reaktant, a mogu nastati OH- ili H+.

Prvo što moraš uočiti u jednadžbi su reaktanti i produkti u kojima atomi mijenjaju oksidacijske brojeve pa onda s njima postaviš dvije parcijalne jednadžbe - jednu za oksidaciju, jednu za redukciju. A sad, ako ti nedostaje atoma za izjednačavanje, moraš izabrati druge atome/molekule s kojima će se ovi vezati pa i njih ubaciš u jednadžbe.
Par primjera (nezgodno mi je pisati oksidacijske brojeve, ali trebalo bi i njih navesti):
-disproporcioniranje klora u vodi (neutralno): Cl2 -> Cl- + HOCl (hipoklorasta kiselina je slaba kiselina pa ju nećemo pisati disociranu)
Cl2 + 2e- -> 2Cl-
Cl2 + 2H2O -> 2HOCl + 2e- + 2H+ ('falilo' nam je i kisika i vodika pa smo uzeli vodu u jednadžbu; kako reakcija napreduje otopina postaje kiselija)
Cl2 + H2O -> Cl- + HOCl + H+

-oksidacija jodida vodikovim peroksidom (u kiselom): H2O2 + I- -> H2O + I2
H2O2 + 2e- + 2H+ -> 2H2O (Ovaj put imamo više kisika pa ćemo ga vezati s H+ u vodu)
2I- -> I2 + 2e-
H2O2 + 2I- + 2H+ -> 2H2O + I2

-redukcija hipoklorita vodikovim peroksidom (u lužnatom): HO2- + ClO- -> O2 + Cl-
HO2- + OH- -> O2 + 2e- + H2O (reakcija se odvija u lužnatom pa smijemo višak vodika vezati s hidroksidnim ionima)
ClO- + 2e- + H2O -> Cl- + 2OH-