Poljoprivrednici prskaju nasade agruma vodom kad čuju da će se temperatura znatno smanjiti. Zašto se tim postupkom nasadi mogu sačuvati od smrzavanja plodova?

Ime i prezime: Marin Hrkec marin_hrkec@rocketmail.com

 


Jedino što mi, pored sumnje u smislenost tog postupka, pada na pamet je priprema biljaka na nižu temperaturu. Voda postupno hlapi s plodova i time ih hladi pa se oni prilagode nižoj temperaturi. Nije da znam kako točno.

Pozdrav,

Dodatak, dan kasnije:
Nakon pukog promišljanja odlučih ipak učiniti što je mogao i postavljač pitanja tj. proguglati svijetom u nadi da ću tako nešto naći. I, ne odveć neočekivano, nađoh nešto. Isto tako ne baš neočekivano, moje tumačenje bilo je krivo, pod uvjetom da se radi o istoj stvari.
Ono što se radi, ako je za vjerovati npr. ovom izvoru, jest prskanje plodova, pupova ili cvjetova vodom kad temperatura već jest ispod nule. U takvim se uvjetima voda počne smrzavati na plodovima, a kako je to egzoterman proces (ako trebaš uložiti toplinu da rastališ led, onda ćeš leđenjem tu toplinu dobiti nazad), plodovi se malo zagriju, dovoljno da se sami ne počnu smrzavati. Bitno je napomenuti da se prskati mora stalno, dok god temperatura ne dođe do nule. Inače se počne stvarati led i u plodovima pa od svega ne bude ništa.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija