Znam da se valencija kiselinskih ostataka (SO4, ClO2..) određuje po naboju aniona, ali kako odrediti naboj aniona?

Ime i prezime: Jelena Vuletić jela77@net.hr

Poštovana,

za poznavanje naboja bilo koje jedinke potrebno je poznavati strukturu iste. Ukoliko poznajete strukturu, onda je odrediti ukupni naboj poprilično jednostavno:
1. Podjeli sve veze između atoma na dva jednaka djela (jedna veza = dva elektrona, dakle svakom atomu pripadne jedan elektron po vezi)
2. Svakom atomu pridodaj broj elektrona koje "posjeduje" nakon podjele, pa taj broj oduzmi od broja elektrona u valentnoj ljusci tog atoma. Taj broj je naboj atoma u toj strukturi.
3. Zbroji sve dobivene naboje da dobiješ ukupni naboj.

Inače, brži način, ali onaj koji treba koristiti s oprezom je određivanje naboja gledajući molekulsku formulu kiseline iz koje se dobiva odgovarajući anion. Potrebno je samo oduzeti broj atoma vodika u anionu od broja atoma vodika u neutralnoj kiselini. Primjer: HPO4 ima naboj 2- jer neutralna kiselina ima formulu H3PO4.
Ovaj način treba koristiti samo u slučaju anorganskih kiselina, jer organske kiseline mogu sadržavati atome vodika koji su kemijski pasivni.

Pozdrav.

Odgovorio: Edi Topić   edi.topic@chem.pmf.hr