molim vas nesto o umjetnim gnojivima!!!!!!!!!!!!unaprijed hvala

Ime i prezime: josip krizanic vesnica.krizanic@sk.hinet.hr

Biljkama su za razvoj potrebne neke tvari kojih ponekad u tlu, odnosno vodi koju uzimaju korijenom, nema dovoljno. Ako želimo da biljke bolje uspijevaju, možemo ono što nedostaje i sami dodati u tlo gnojenjem. Danas kemijska industrija proizvodi umjetna gnojiva koja sadrže upravo one tvari koje koje biljkama trebaju, u obliku u kojem ih iz tla mogu uzeti (gnojiva moraju biti topljiva u vodi), a često je i omjer sastojaka važan. Tri su elementa ovdje najvažnija: dušik, fosfor i kalij (oznaka NPK je od njihovih kemijskih simbola), ali potrebni su još i željezo, kalcij, bor, mangan, natrij, sumpor... Svi ti elementi moraju se unijeti u obliku spojeva jer biljke ne mogu s njima ništa napraviti dok su u elementarnom stanju (zrak se sastoji uglavnom od dušika pa ipak je takav beskoristan). Još su važniji ugljik, kisik i vodik, oni čine većinu suhog dijela biljaka, ali s njima nema problema jer biljke dolaze do njih direktno putem vode i zraka (ugljik dolazi kao ugljikov dioksid, CO2). Elementi dušik, fosfor i kalij glavni su sastojci umjetnih gnojiva, a u tlo se unose najčešće kao amonijev nitrat (N), urea (N), kalijev klorid (K), kalijev nitrat (K i N), kalcijev dihidrogenfosfat (P) i amonijev sulfat (N).
Ne možemo zamisliti poljoprivredu bez gnojiva. Gnojenje višestruko povećava prirod, ali s gnojivima treba postupati oprezno. Kiša lako ispere sastojke koji su korisni u poljoprivrednom tlu, ali mogu biti štetni ako dospiju gdje ne bi trebali. Ponekad završe u vodi za piće, a još su veći problem u prirodnoj vodi koja takve tvari sadrži u vrlo niskim koncentracijama pa, kad se koncentracija poveća, oni potaknu (pre)bujni razvoj biljaka i mikroorganizama. Ta pojava nazvana eutrofizacija može posve promijeniti živi svijet u rijeci, jezeru ili uz obalu mora (isto vrijedi za prirodna gnojiva).

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr