Poštovani, zanima me rješenje sljedećeg zadatka; U reakciji izgaranja minerala sfalerita (cinkova sulfida, ZnS) nastaje cinkov oksid, ZnO i sumporov (IV) oksid. Ako je upotrebljeno 2 mola ZnS i 4 mola kisika, koliko je nastalo cinkova oksida ? Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Marko Lugarec marko.lugarec@hotmail.com

Za riješiti ovaj zadatak potrebno je napisati izjednačenu jednadžbu izgaranja cinkova sulfida, a ona glasi:

2 ZnS(s) + 3 O2(g) --> 2 ZnO(s) + 2 SO2(g)

Iz jednadžbe se jasno vidi da su za izgaranje 2 mola cinkova sulfida potrebna 3 mola kisika.
U zadatku je zadana množina cinkova sulfida i kisika, redom 2 mola i 4 mola. Cinkov sulfid je mjerodavni reaktant, što se vidi iz gornje jednadžbe. Dakle, cinkova oksida može nastati najviše jednako koliko je izreagiralo cinkova sulfida, a to je 2 mola.

Pozdrav.

Odgovorio: Edi Topić   edi.topic@chem.pmf.hr