Poštovani,pošto ste na dobrom glasu, imam jedno pitanje u vezi elektrokemije, pitanje glasi: Koja ce se tvar prva reducirati u smjesi rastaljenih soli elektrolizom: Na+, Ca2+, Br-, F- , Cl- . Ja mislim da bi F- bilo tocno, posto je on najjaci oksidans ? Hvala, najbolji ste :)

Ime i prezime: Leo Moguš leom@hotmail.com

U elektrolizi će se izreducirati tvar za čiju je redukciju najveći elektrodni potencijal. U tvom slučaju su to natrijevi kationi. Zašto ne fluoridi? Fluoridni ion se ne može više reducirati, tj. primiti elektrone. Fluor je jak oksidans u elementarnom stanju, ali ne kao anion. Fluoridni anioni se mogu samo oksidirati u molekule fluora, pritom otpuštajući elektrone. Dakle, kad gledaš koja će se tvar izreducirati, u pravilu su to tvari koje su u elektrolitu kationi nastali oksidacijom (otpuštanjem elektrona). S obzirom da je elektrodni potencijal natrija veći od elektrodnog potencijala kalcija, pri elektrolizi će se na katodi reducirati natrijevi kationi i nastajat će atomi natrija. To znači da je natrijev kation najjači oksidans u navedenoj smjesi rastaljenih soli jer će se on prvi reducirati. S druge strane, na anodi će se oksidirati tvar s najmanjim elektrodnim potencijalom. To će biti tvar koja je u elektrolitu anion jer navedeni kationi (natrijevi i kalcijevi) ne mogu više otpuštati elektrone, tj. ne mogu se oksidirati. Kako je fluor najjači oksidans, on ima najveći elektrodni potencijal pa se neće reducirati. Od aniona u smjesi, najmanji potencijal ima brom, stoga će se na anodi oksidirati bromid u elementarni brom.
Zapamti, potencijali su usko povezani s energijom koja se utroši pri elektrolizi. Razlika potencijala u elektrolizi treba biti što manja kako bi se pri elektrolizi što manje energije utrošilo za neku količinu naboja koja prođe kroz elektrolit (smjesu koja se elektrolizira). Ukupna razlika potencijala je E = E(pozitivan pol) - E(negativan pol). U slučaju elektrolize, anoda je pozitivna, a katoda je negativna. Da bi ta razlika bila što manja, potencijal katode treba biti što veći, a potencijal anode što manji. Tada će se za elektrolizu utrošiti najmanje energije.

Drago mi je da ti se sviđa stranica, nadam se da će ti i ovaj odgovor biti dobar i da te neće previše zbuniti. Javi se opet ako nešto nije jasno ili pošalji mail.
Pozdrav

Odgovorio: Tomislav Begušić   tomislav.begusic@chem.pmf.hr