Poštovani, imam jedno pitanje kako izracunati samo pomocu jednog podatka, u ovom slucaju samo kolicinskog udjela , maseni udio, ima li tu kakva povezanost. evo imam zadatak npr, kolicinski udio vode u etanolu je 0.275. Koliki je maseni udio alkohola ? , ne znam kako poceti uopce ? Hvala unaprijed

Ime i prezime: Tomislav Balić tomaba@hotmail.com

Najjednostavniji način za rješavanje ovakvih zadataka je da pretpostaviš neku veličinu i preko nje dalje računaš. Naprimjer, ovdje za količinski udio ti je najbolje pretpostaviti da imaš ukupno 1 mol tvari (etanola i vode). Sada iz količinskog udjela možeš odrediti množinu etanola i množinu vode, a to su redom 0,275 mol i 0,725 mol. Sad kad znaš množine tvari u smjesi, možeš izračunati njihove mase. Kad zbrojiš mase, imaš ukupnu masu smjese i ako podijeliš jednu masu s ukupnom masom, dobit ćeš maseni udio te tvari u smjesi.
Dakle, ideja je da uzmeš neku množinu s kojom će ti biti lako računati, ali bi isto rješenje dobio i da na početku pretpostaviš da je ukupna množina etanola i vode 2 mol. Primijeti da, iako se čini da je u zadatku zadan samo jedan podatak, neizravno su dana još dva, a to su molarne mase tvari (jer je rečeno koje su, a iz toga znaš izračunati molarnu masu). Bez njih se zadatak ne bi mogao riješiti jer ne bi mogao izračunati mase iz množina.

Pozdrav

Odgovorio: Tomislav Begušić   tomislav.begusic@chem.pmf.hr