Rastvaranjem 0,2 mola srebro nitrata u 1,7kg vode dobija se rastvor koji ključa na 100,098 °C. Stepen elektroliticke disocijacije je... Ar(Ag)=108 Ar(O)=16 Ar(N)=14 Tačan odgovor je 60 ! Hvala. :)

Ime i prezime: Jelena Dangić jelena.d_94@hotmail.com

Riječ je o relativno jednostavnom računu uz uporabu nekoliko fizikalno-kemijskih zakona.

Poznata je množina srebrova nitrata i masa vode u kojoj je isti otopljen. Otapanjem srebrova nitrata u vodi vrelište otopine biti će više od vrelišta čiste vode. U ovom slučaju povišenje vrelišta iznosi 0,098 °C.
Povišenje vrelišta ovisi o molalnosti otopine (b), ebulioskopskoj konstanti (Kk) te van ’t Hoffovom faktoru (i), odnosno:

ΔT = i b Kk

Tvoj zadatak je izračunati molalnost zadane otopine te izraziti i izračunati van ’t Hoffov faktor iz gornje jednadžbe. Stupanj disocijacije α se povezuje s van ’t Hoffovim faktorom preko sljedeće relacije:

i = 1 + α(n – 1)

gdje je n broj iona na koje disocira otopljena tvar. Uvrštavanjem vrijednosti u gore navedene relacije slijedi da α iznosi 0,60 ili 60 %.

Odgovorio: Edi Topić   edi.topic@chem.pmf.hr