Izračunati ph vrijednost puferske smjese CH3COOH/CH3COONa, ako je konc. komponenata 0,1 mol/dm3. K(CH3COOH)= 1.8.10-5, ovo je deset na minus petu

Ime i prezime: ana lončarević dafne38@gmail.com

Zadatak se jednostavno rješava korištenjem Henderson-Hasselbalchove jednadžbe koja glasi pH=pK+log10([A-]/[HA]), pri čemu je pK=-log10K , [A-] koncentracija aniona (u tvom slučaju koncentracija acetatnih iona), a [HA] koncentracija kiseline (octene kiseline). S obzirom da znaš konstantu ravnoteže, koncentraciju kiseline (0,1 mol/L) i koncentraciju aniona (0,1 mol/L), lako ćeš izračunati pH puferske otopine.
Ovdje je dobro napomenuti da se za koncentraciju acetatnih iona uzima koncentracija natrijeva acetata zato što je octena kiselina slaba kiselina i slabo disocira, pa će doprinos disocijacije kiseline koncentraciji aniona biti zanemariv. Također, za koncentraciju nedisociranog oblika se uzima ukupna koncentracija octene kiseline jer u ovim uvjetima disocijacija kiseline zanemarivo utječe na koncentraciju nedisocirane octene kiseline. Zbog toga se ova jednadžba koristi na navedeni način i jako je popularna za računanje s puferima.

Pozdrav!

Odgovorio: Tomislav Begušić   tomislav.begusic@chem.pmf.hr