U 2 serijski spojena elektrolizera provodi se elektroliza.U prvom elektrolizeru elektrolizira se talina natrijeva klorida,a u drugom talina aluminijeva klorida.Masa izlučenog natrija iznosi 23 grama.Izračunaj količinu naboja potrebnu za elektrolizu i masu izlučenog aluminija. Hvala!

Ime i prezime: Dorotea Palić doroteapalic@gmail.com

Za ispravno rješavanje ovog zadatka potrebno je poznavati Faradayeve zakone i biti upoznat s rješavanjem redoks-jednadžbi.

Prvo bi bilo dobro napisati kemijske jednadžbe koje opisuju što se odvija u pojedinom elektrolizeru. U prvom se natrijev kation reducira u metalni natrij, a kloridni anioni oksidiraju u elementarni klor. U drugom se aluminijev kation reducira u aluminij, a kloridni anioni oksidiraju u elementarni klor.

Dobro je primjetiti koliko elektrona je potrebno za pojedini proces. Ukoliko su jednadžbe ispravno napisane, iz njih se može vidjeti da je za redukciju jednog mola natrijevih kationa potreban jedan mol elektrona, a za redukciju jednog mola aluminijevih kationa tri mola elektrona.

Za izračunati količinu naboja potrebnog za elektrolizu pri kojoj se dobije 23 g natrija potreban nam je prvi Faradeyev zakon, a on kaže da je količina naboja jednaka umnošku množine tvari, omjera množine elektrona i množine tvari u redoks-jednadžbi te Faradeyeve konstante. Kraće: Q = nFz, gdje je n množina, F Faradeyeva konstanta i z omjer množina elektrona i tvari u jednadžbi. Množinu natrija može se izračunati tako da se masa natrija podjeli s njegovom molarnom masom. Broj z je u ovom slučaju jedan.

Kada se izračuna količina naboja, tu vrijednost možemo iskoristiti za računanje množine nastalog aluminija. Kako su elektrolizeri spojeni u seriju, kroz njih će proći jednaka količina naboja. Dakle, množina aluminija se može izraziti iz prvog Faradeyevog zakona kao n=Q/Fz. Obrati pažnju na to da z nije jednak jedinici. Masa aluminija se izračuna kao umnožak množine aluminija i pripadne molarne mase.

Pozdrav.

Odgovorio: Edi Topić   edi.topic@chem.pmf.hr